Specjalistyczny sprzęt grzewczy jest potrzebny w wielu miejscach. W mieszkaniach najczęściej wykorzystuje się wymienniki cieplne w postaci kaloryferów. Natomiast w obiektach przemysłowych i gospodarczych stosuje się głównie nagrzewnice gazowe. Ich konstrukcja i zasady działania dają optymalne efekty. Pozwalają na ogrzewanie konkretnych miejsc. Są przy tym energooszczędne.
Ze względu na to, że nagrzewnice gazowe mają różne rozmiary, można dopasować je do konkretnych potrzeb. Dostępne są urządzenia o różnej mocy. Te o mocy 10kW pozwalają na uzyskiwanie minimalnych temperatur. Są one niewiele większe od temperatury otoczenia. Niewielkie różnice w skali stopni umożliwiają precyzyjny dobór ciepła do wymagań ogrzewanego obiektu.
Nagrzewnice są szczególnie istotne, gdy trzeba utrzymać stała temperaturę roboczą, zwaną też dyżurną. Jest to niezbędne, gdy obiekt nie jest kontrolowany przez człowieka. Zostawiając magazyn na noc lub na kilka dni należy zadbać o ciepło w jego wnętrzu. Stała temperatura robocza sprawi, że nic nie ulegnie przesadnemu schłodzeniu. Jednocześnie nagrzewnica nie będzie ocieplała lokum zbyt mocno.
Zapewniając minimalną temperaturę, nagrzewnica jest niesamowicie oszczędna. Pobiera niewiele prądu, a w dodatku dysponuje nim tylko w takim stopniu, jaki jest niezbędny. Utraty ciepła są bardzo małe. Nagrzewnica skierowana w konkretny punkt, ogrzewa głównie to określone miejsce. Energia nie marnuje się na obiekty, które nie wymagają ogrzewania.
Poza tym, że nagrzewnice pobierają mało energii, to cechują się niewielkimi wymiarami. To bardzo ważne w małych pomieszczeniach. Można je ustawić tak, żeby grzały tylko pojedyncze działy magazynu. Kilka drobnych nagrzewnic skutecznie zastąpi ogrzewanie centralne. Będzie bardziej ekonomiczne, a zarazem efektywniejsze. W rezultacie uzyskamy wymaganą temperaturę przy niskich kosztach eksploatacji.