Nagrzewnice gazowe i zasada ich działania

Search:

Rozbudowany system centralnego ogrzewania, z licznymi rurowymi rozprowadzeniami, zaworami bezpieczeństwa, pompami wydaje się być dla laika ogromnie skomplikowanym. W przypadku nawet drobnej usterki nie obywa się bez pomocy hydraulika.

W porównaniu z tym systemem nagrzewnice gazowe sprawiają wrażenie urządzeń o prostej konstrukcji. Dla ich działania niepotrzebny jest cały ten arsenał wspomagający. Stanowią kompletne urządzenie gotowe do pracy. W przypadku wiszących konieczne jest ich zamocowanie na suficie lub ścianie. Natomiast stacjonarne mogą być zaopatrzone dodatkowo w komin, który należy wprowadzić do kanału wentylacyjnego.

Wszystkie rodzaje nagrzewnic gazowych wymagają głównie podłączenia do gazu ziemnego lub z butli. Nie jest to czynność skomplikowana. Wówczas urządzenie można włączyć i rozpocząć ogrzewanie pomieszczenia.

Zarówno w budowie jak i w działaniu nagrzewnice gazowe nie należą do urządzeń skomplikowanych. Ciepłe powietrze zostaje wytworzone z powodu spalania gazu z powietrzem, częściowo ze spalinami. Następnie przy pomocy wentylatora zostaje wyprowadzone do pomieszczenia. Wydostaje się w postaci ciepłego strumienia powietrza, które podlega ciągłemu mieszaniu.

Niektóre nagrzewnice gazowe posiadają zamkniętą komorę spalania. Wówczas spaliny nie przedostają się do niej i nie wędrują wraz z ciepłym powietrzem do ogrzewanego pomieszczenia.